flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Перший квартал 2010 року

Аналіз стану наповнення
місцевими загальними судами Волинської області  
Єдиного державного реєстру судових рішень
за І квартал 2010 року
 
Згідно вимог статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень»,  кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Це право забезпечується офіційним оприлюдненням судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України.
 На виконання ст. 11 Закону України «Про доступ до судових рішень» та на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.06 № 740 «Про затвердження  порядку  ведення  Єдиного  державного  реєстру  судових  рішень» (далі Порядок), з 1 січня 2007 року, з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства, місцевими загальними судами області було розпочато наповнення Єдиного державного реєстру судових рішень (далі ЄДРСР). ЄДРСР являє собою автоматизовану систему збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Для належного функціонування Реєстру затверджено спеціалізоване програмне забезпечення – програмний комплекс «Паром», який забезпечує внесення до Реєстру текстів судових рішень в електронному вигляді шляхом надсилання копій судових рішень з використанням електронного цифрового підпису судді.
З метою покращення стану скерування судових рішень до ЄДРСР територіальним управлінням державної судової адміністрації в Волинській області, у межах своєї компетенції, постійно вживається ряд заходів: надається методична та інформаційна допомога щодо налагодження своєчасного та повного скерування загальними місцевими судами області копій судових рішень на адресу інформаційно-технічного адміністратора; скеровуються реєстри документів – підписні листи для виготовлення електронних цифрових підписів підписувачам, за допомогою яких підписуються рішення для відправки до Реєстру; у межах кошторисних призначень, проводиться закупівля комп’ютерної техніки.
Головами  судів   також  вживаються  відповідні   заходи   щодо  виконання  ЗУ «Про доступ до судових рішень»: на виконання пункту 10 Порядку визначені відповідальні особи за збір та скерування судових рішень до Реєстру, у разі зміни відповідальних осіб, у відповідні накази негайно вносяться зміни, які доводяться до відома теруправління та адміністратора Реєстру. Крім того, призначені виконуючі обов’язки відповідальних осіб на період тимчасової відсутності (відпустка, хвороба, тощо) відповідального працівника.
 Питання наповнення ЄДРСР перебуває на контролі у секторі організації роботи з ведення судової статистики, судового діловодства та архіву судів, організації служби судових розпорядників. Спеціалістами сектору постійно надаються роз’яснення працівникам судів щодо строків направлення рішень, своєчасно скеровуються повідомлення про зміни у чинному законодавстві з даного питання та щоквартально узагальнюється інформація, що надсилається місцевими судами області про вжиті ними заходи щодо наповнення ЄДРСР на виконання пункту 3.3. постанови колегії теруправління № 3/11 від 09.12.08. Показники вказаних інформацій за півріччя і рік звіряються із показниками відомчих звітів та за результатами звірки скеровуються листи головам судів з проханням вжити додаткових заходів в частині повноти наповнення Реєстру.
Слід зазначити, що запроваджений контроль подання місцевими загальними судами щоквартальної інформації, виявився дієвим та приніс позитивний результат.
Із узагальненої інформації за І квартал 2010 року вбачається покращення стану наповнення ЄДРСР у звітному періоді.
Станом на 1 квітня 2010 року усіма місцевими загальними судами області копії судових рішень скеровуються виключно в електронному вигляді.
Локачинський, Ківерцівський, Рожищенський та Старовижівський районні суди, окрім судових рішень скеровують до ЄДРСР й інші копії процесуальних документів (ухвали про відкриття провадження у справі, окремі ухвали та постанови, постанови про призначення експертизи, про примусовий привід свідків та ін.).
За  І квартал 2010 року усього скеровано 13486 копій судових рішень, що становить 88,11 % від кількості розглянутих справ та матеріалів (15305), це на 4,56% більше, ніж питома вага наповнення Реєстру у 2009 році (83,55%). Найнижчі показники наповнення Реєстру у Горохівському районному суді – 78 % та Луцькому міськрайонному суді – 82 % (див. таблиця, що додається).  
В усіх інших судах питома вага скерованих судових рішень по відношенню до кількості розглянутих справ вища 86 %.
Слід відмітити, що наповнення Реєстру Турійським районним судом становить 95 %, Старовижівським районним судом – 96 %, Маневицьким районним судом – 97 %, а Локачинським, Рожищенським та Шацьким районними судами – 100%.
Відповідно до п. 13 Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (надалі Порядку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2006р. N740 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2009р. N 1007), електронні копії судових рішень надсилаються відповідальною особою апарату суду не пізніше дня, що настає після ухвалення (постановлення) судового рішення.
Як вбачається із поданої судами інформації, як правило, усіма судами області рішення скеровуються до ЄДРСР щоденно, по мірі надходження копій судових рішень відповідальній особі.
Разом з тим, мають місце незначні порушення строків направлення рішень у зв’язку з великим навантаженням та недостатньою кількістю комп’ютерної техніки (Володимир-Волинський та Нововолинський міські, Ківерцівський районні та Ковельський міськрайонний суди), виконанням відповідальною особою інших обов’язків (Камінь-Каширський районний суд), у зв’язку з відсутністю належного укомплектування комп’ютерної техніки (Локачинський та Любомльський районні суди), її технічними несправностями (Горохівський районний суд), значним навантаженням на суддів та їх помічників (Іваничівський, Маневицький та Ратнівський районні суди). Значне навантаження на помічників і суддів, відсутність локальної комп’ютерної мережі між трьома віддаленими корпусами Луцького міськрайонного суду зумовлює  збір рішень відповідальною особою за допомогою флеш-картки, що ускладнює процес відправки рішень. Відсутність з’єднання з локальною комп’ютерною мережею комп’ютерів окремих суддів Любешівського районного суду, у зв’язку з проведенням ремонтних робіт у приміщенні, та встановлення програми «Паром» на комп’ютері, де використовуються програми по інших напрямках роботи суду, також негативно впливає на своєчасність скерування рішень.
Згідно пункту 16 Порядку, контроль за надсиланням судами електронних копій судових рішень адміністраторові Реєстру має здійснювати голова відповідного суду або особа, що тимчасово виконує його обов'язки та несе персональну відповідальність, встановлену законодавством.
Як вбачається з поданої судами інформації, контроль за повнотою та своєчасністю направлення копій рішень у місцевих загальних судах області здійснюють як голови відповідних судів (Володимир-Волинський міський, Луцький міськрайонний, Любешівський, Маневицький,  Турійський районні суди), так і їх заступники (Камінь-Каширський та Любомльський районні суди), керівники апарату (Іваничівський районний, Ковельський міськрайонний та Локачинський, Старовижівський, Шацький районні суди), у Ківерцівському районному судді - суддя Пономарьова О.М..
Крім того, на виконання пункту 2-2.2. постанови колегії територіального управління № 1/7 від 09.12.2009, місцевими загальними судами області з 1 січня 2010 року розпочато ведення Журналу обліку скерованих рішень інформаційно-технічному адміністратору Реєстру та Журналу передачі копій судових рішень для відправки до ЄДРСР, керівниками апаратів проведено звірки щодо кількості скерованих рішень до реєстру із показниками обліково-статистичних карток, про що складено відповідні акти.
Стан наповнення ЄДРСР обговорюється на оперативних нарадах головами Володимир-Волинського міського, Горохівського, Ківерцівського, Любешівського, Турійського районних судів.
За результатами проведеного аналізу, рекомендуємо головам, в. о. голів місцевих загальних судів області надалі продовжувати започатковані заходи контролю,  посилити особистий контроль відповідальних працівників за підготовку та скерування копій судових рішень до ЄДРСР, вчасно скеровувати реєстри документів – підписних листів для виготовлення нових електронних цифрових підписів або заявки на зміну реквізитів у вказаних ключах з метою попередження блокування безпосереднього підписання судових рішень за допомогою ЕЦП та їх своєчасного скерування інформаційно-технічному адміністратору Реєстру.
 
 
Сектор організації роботи
з ведення судової статистики, судового
діловодства та архіву судів, організації
служби судових розпорядників
 
Павлюк 779794