flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз стану наповнення за 2012 рік

Аналіз стану наповнення

місцевими загальними судами Волинської області

Єдиного державного реєстру судових рішень

за 2012 рік

 

Необхідною умовою контролю громадськості за діяльністю судової влади та одним із факторів зменшення рівня корупції у системі судових органів влади є відкритість судових рішень.

 Згідно ст. 11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Кожен, хто не є стороною у справі, має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.

В Україні зроблено низку кроків задля забезпечення прозорості відправлення судочинства. Зокрема, в Інтернеті з’явилися сайти судової влади та окремих судів. 22.12.2005 ухвалено Закон «Про доступ до судових рішень», відповідно до якого створено електронний Єдиний державний реєстр судових рішень (далі ЄДРСР).

            Єдиний державний реєстр судових рішень – автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку надання електронних копій судових рішень.

ЄДРСР створений українськими законотворцями як інструмент для сприяння однаковому застосуванню законів, формуванню єдиної практики правозастосування у судах, а також забезпечення відповідального ставлення суддів до підготовки судових рішень.

Зокрема, згідно Закону України «Про доступ до судових рішень», кожен має право доступу до судових рішень судів усіх рівнів. Дане право забезпечується офіційною публікацією судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безкоштовного цілодобового доступу на цьому порталі.

Реалізація права на доступ до судових  рішень забезпечується шляхом оприлюднення судових рішень на офіційному веб-порталі судової
влади України.

Постановою КМУ № 740 від 25.05.2006 року затверджений Порядок ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (далі Порядок), обов'язок ведення якого покладено на Державну судову адміністрацію України. Від моменту затвердження Порядку до нього вносилося ряд змін. Ввостаннє зміни вносилися 19.09.2012 та набули чинності із 20.11.2012 одночасно із набранням чинності Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до вказаного Порядку внесенню до Реєстру підлягають судові рішення Верховного Суду України, вищих спеціалізованих, апеляційних та місцевих судів, перелік яких затверджено Радою суддів України та погоджено з Державною судовою адміністрацією, крім судових рішень, які містять інформацію, що є державною таємницею. Ухвали слідчих суддів, постановлені під час здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, включаються до Реєстру після винесення постанови (ухвали) про закриття кримінального провадження чи ухвалення вироку.

  Право на загальний доступ до судових рішень має кожна фізична або юридична особа без обмежень. Повний доступ до судових рішень мають судді, а також працівники апарату судів.

            Наказом ДСА України від 13.06.2006 №59 затверджено Кодифікатор відомостей, що не можуть бути розголошені в текстах судових рішень, відкритих для загального доступу через офіційний веб-портал судової влади України в Інтернет.

            Рада суддів України рішенням №4 від 17.02.2012 року затвердила Перелік судових рішень судів загальної юрисдикції, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру судових рішень (далі Перелік).

Згідно Переліку до Реєстру включаються судові рішення, винесені в порядку кримінального, цивільного, господарського та адміністративного судочинства, зокрема:

-         ухвали судів усіх інстанцій про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі;

-         ухвали судів, які можуть бути оскаржені окремо від постановлених за результатами розгляду справи рішень, вироків, ухвал, постанов у випадках та порядку, визначеному процесуальним законом;

-         ухвали про забезпечення позову, заміну виду забезпечення позову або скасування заходів забезпечення позову, зупинення виконання судового рішення;

-         судові накази, що видаються в порядку наказного провадження, заочні рішення;

-         постанови, рішення, вироки судів, крім постанов про надання дозволів на проведення окремих слідчих дій або оперативно-розшукових заходів;

-         судові рішення, постановлені за результатами перегляду рішень, вироків, ухвал, постанов;

-         ухвали, постановлені за наслідками розгляду заяв щодо рішень третейських судів.

До Єдиного державного реєстру судових рішень також включаються постанови у справах про порушення митних правил та у справах про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційних діянь.

Варто зазначити, що 23.03.2012 за №16 Рада суддів України затвердила зміни до Переліку судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до ЄДРСР, відповідно до якого рішення суду у справах про усиновлення  не вносяться до ЄДРСР.

У зв’язку із набранням із 20.11.2012 чинності Кримінальним процесуальним кодексом України, 21.12.2012 за №84 Радою суддів України внесено зміни до Переліку судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до ЄДРСР, зокрема замінено «постанови про надання дозволів на проведення окремих слідчих дій або оперативно-розшукових заходів» на «ухвали слідчих суддів, постановлених під час здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні».

Згідно до ст. 7 Закону України «Про доступ до судових рішень» у текстах судових рішень, що відкриті для загального доступу через оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади або офіційне опублікування, не можуть бути розголошені відомості, що дають можливість ідентифікувати фізичну особу. Такі відомості замінюються літерними або цифровими позначеннями.

           На виконання Закону України «Про доступ до судових рішень» та Порядку, з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства, судами області з 1 січня 2007 року було розпочато наповнення Єдиного державного реєстру судових рішень (далі ЄДРСР).

З метою покращення стану скерування місцевими судами області судових рішень до ЄДРСР, територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Волинській області, у межах своєї компетенції, постійно вживається ряд заходів: надається методична та інформаційна допомога щодо налагодження своєчасного та повного скерування загальними місцевими судами області копій судових рішень на адресу інформаційно-технічного адміністратора; виготовляються електронні цифрові підписи підписувачам, за допомогою яких підписуються рішення для відправки до Реєстру. Протягом звітного періоду, на виконання умов додаткової угоди №2 від 30.12.2011 року до угоди від 04.11.2011 № ЦСК-1/04.11.11 про закупівлю послуг електронного цифрового підпису та на виконання угоди від 15.08.2012 року №15-1-8/11 територіальним управлінням виготовлено та видано підписувачам апеляційного суду Волинської області та місцевих судів області  187 ключів ЕЦП (100%  із загальної потреби).

Сектор організації роботи з ведення судової статистики, судового діловодства та архіву судів,  організації служби судових розпорядників (з 22.11.2012 – сектор організаційного забезпечення судів, судової статистики та інформаційних технологій) постійно контролює питання щодо наповнення ЄДРСР.

На виконання пункту 3.3. постанови колегії теруправління № 3/11 від 09.12.2008, у разі внесення змін до нормативно-правових актів чинного законодавства, які потребують роз’яснення, до відома судів скеровуються повідомлення про такі зміни та щоквартально узагальнюється інформація, що надсилається місцевими судами області про вжиті ними заходи щодо наповнення ЄДРСР.

Показники вказаних інформацій за півріччя і рік звірялися із показниками відомчих звітів та за результатами звірки скеровуються листи головам судів з проханням вжити додаткових заходів в частині повноти наповнення Реєстру.

Із затвердженням Переліку, проведення звірки наповнення Реєстру із показниками відомчих звітів стало неможливим.  У зв’язку з чим, з метою уніфікації та оптимізації форми надання інформації щодо наповнення Реєстру, із врахуванням пропозицій наданих працівниками  місцевих загальних судів, спеціалістами теруправління було оновлено таблицю для узагальнення інформації по наповненню ЄДРСР, що додається.

Із наданої судами інформації вбачається, що протягом звітного періоду усіма місцевими загальними судами області копії судових рішень скеровувалися до Реєстру виключно в електронному вигляді за допомогою КП «Діловодство-3».

Із узагальненої інформації за 2012 рік вбачається незначне погіршення стану наповнення ЄДРСР у звітному періоді, у порівнянні із показниками аналогічного звітного періоду 2011 року.

За 2012 рік усього судами надіслано до Реєстру 96 690 копій судових рішень за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, що  становить  87,5%, це на 1,08% менше, ніж питома вага наповнення Реєстру за 2011 рік (88,58%).

          Найнижчі показники наповнення Реєстру, відповідно до поданої судами інформації у Маневицькому районному суді – 74,86%, Луцькому міськрайонному суді – 78,39%, Ковельському міськрайонному суді – 86,29%, Горохівському районному суді - 88,45%.

 В інших судах області питома вага скерованих судових рішень по відношенню до кількості розглянутих справ вища 90%.

 Стовідсоткове наповнення Реєстру спостерігається у Володимир-Волинському міському, Камінь-Каширському, Ківерцівському, Локачинському, Рожищенському, Старовижівському та Шацькому районних судах.

Високий відсоток наповнення у Любешівському районному суді – 99,87%, Нововолинському міському суді – 99,25%, Ратнівському районному суді – 95,98%, Турійському районному суді – 94,93%, Іваничівському районному суді – 93,12 %, Любомльському районному суді - 91,61%.

Згідно п. 13 Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (надалі  Порядку),   затвердженого  постановою   Кабінету   Міністрів   України  від 25 травня 2006р. N740 (зі змінами та доповненнями), електронні копії судових рішень надсилаються не пізніше дня, що настає після ухвалення (постановлення) судового рішення.

Відповідно до п. 14 вищевказаного Порядку, електронні копії судових рішень, що підлягають негайному виконанню, надсилаються адміністраторові Реєстру відповідальною особою апарату суду відразу після їх ухвалення (постановлення). У передбачених процесуальним законодавством випадках електронні копії судових рішень надсилаються адміністраторові Реєстру в день складення повного судового рішення.

Із наданої інформації вбачається, що більшістю судами області рішення скеровуються до ЄДРСР щоденно, по мірі надання проектам судових рішень статусу «оригінал».

Однак, мають місце незначні порушення строків направлення рішень у зв’язку з великим навантаженням та недостатньою кількістю комп’ютерної техніки (Іваничівський районний суд, Любешівський районний суд, Нововолинський міський суд), значним навантаженням на суддів та їх помічників (Ківерцівський районний суд, Ковельський міськрайонний суд, Луцький міськрайонний суд, Любомльський районний суд, Маневицький районний суд), у зв’язку із тимчасовою несправністю сервера та програмного забезпечення (Ратнівський районний суд), у зв’язку із повільною роботою КП Д-3 та неуважність працівників (Рожищенський районний суд).

Слід  відмітити,  у  Верховній  Раді України зареєстровано проект закону № 11215, що передбачає внесення змін до частини першої статті 83 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", якими пропонується запровадити дисциплінарну відповідальність за неподання суддею у встановлені законом строки електронної копії судового рішення до Єдиного державного реєстру судових рішень.

Крім того, законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про доступ до судових рішень" щодо встановлення конкретних строків для надіслання електронних копій судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень.

20 листопада 2012 року відповідний законопроект прийнято у першому читанні.

Відповідно до запропонованих норм "електронна копія судового рішення надсилається до Реєстру суддею, який ухвалив (постановив) судове рішення, не пізніше дня, наступного за днем ухвалення (постановлення) судового рішення. Якщо відповідно до процесуального закону складання повного судового рішення було відкладене, електронна копія судового рішення надсилається до Реєстру суддею, який ухвалив (постановив) судове рішення, у день складання повного судового рішення. Електронна копія судового рішення, що підлягає негайному виконанню, надсилається до Реєстру суддею, який ухвалив (постановив) судове рішення, у день ухвалення (постановлення) судового рішення".Крім того, законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про доступ до судових рішень" щодо встановлення конкретних строків для надіслання електронних копій судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень.

Відповідно до пункту 16 Порядку, контроль за надсиланням судами електронних копій судових рішень адміністраторові Реєстру має здійснювати голова відповідного суду або особа, що тимчасово виконує його обов'язки та несе персональну відповідальність, встановлену законодавством.

Контроль за повнотою та своєчасністю направлення копій рішень у місцевих загальних судах області здійснюють як голови, в.о. голів відповідних судів (Володимир-Волинський міський, Горохівський, Іваничівський, Ківерцівський районні, Луцький та Ковельський міськрайонні, Любешівський, Любомльський, Маневицький, Ратнівський, Рожищенський, Старовижівський, Турійський, Шацький районні суди так і їх заступники (Камінь-Каширський районний суд).

У Нововолинському міському суду ведуться журнали обліку відправлених рішень до ЄДРСР в електронному вигляді, з метою здійснення контролю.

Керівниками апаратів та головами судів щоквартально проводяться звірки щодо кількості скерованих рішень до Реєстру із показниками обліково-статистичних карток, про що складаються відповідні акти.

Слід відмітити, що головами Горохівського, Любешівського районних судів стан наповнення ЄДРСР обговорюється на оперативних та апаратних нарадах.

За результатами проведення аналізу, щодо скерування копій судових рішень місцевими загальними судами Волинської області на адресу інформаційно-технічного адміністратора Реєстру за 2012 рік перебуває на належному рівні.

У  зв’язку  з  вищевикладеним,  на  виконання пункту 16 Порядку ведення Єдиного  державного  реєстру  судових рішень, пункту 3.1. постанови колегії теруправління № 3/11 від 09.12.08 та пункту 4 постанови колегії теруправління № 1/2 від 24.02.2012 рекомендуємо головам, в. о. голів місцевих загальних судів області надалі продовжувати започатковані заходи контролю; здійснювати контроль за підготовкою та скеруванням копій судових рішень до ЄДРСР; вчасно скеровувати реєстри документів – підписних листів для виготовлення нових електронних цифрових підписів або заявки на зміну реквізитів у вказаних ключах з метою попередження блокування безпосереднього підписання судових рішень за допомогою ЕЦП та їх своєчасного скерування інформаційно-технічному адміністратору Реєстру; постійно проводити моніторинг наповнення ЄДРСР (звіряти показники скерованих рішень із показниками Реєстру на офіційному веб-порталі «Судова влада України», у разі встановлення невідповідностей - вживати належних заходів реагування) про результати якого щоквартально інформувати ТУ ДСА  України в Волинській області.

 

 

Додаток: таблиця на 6 арк. в 1 прим.

 

 

Сектор організаційного забезпечення

діяльності судів, судової статистики та

інформаційних технологій

ТУ ДСА України в Волинській області                                      

 

 

Вознюк 770 160