flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз стану наповнення ЄДРСР

Аналіз стану наповнення
місцевими загальними судами Волинської області  
Єдиного державного реєстру судових рішень
за І півріччя 2011 року
 
Закріплений п.7 ст. 129 Конституції принцип гласності характеризує демократизм цивільного судочинства і сприяє здійсненню ним запобіжної і виховної функцій. Відкритий розгляд справ дає можливість громадянам безпосередньо знайомитися з роботою суду, а це підвищує його відповідальність за законне і правильне вирішення цивільних справ.
Згідно зіст. 11 ЗУ „Про судоустрій і статус суддів” ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації щодо результатів розгляду його судової справи. Кожен, хто не є стороною у справі має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України  «Про доступ до судових рішень» - кожен має право на доступ до судових рішень у порядку,
визначеному цим Законом. Реалізація даного права забезпечується шляхом оприлюднення судових рішень на офіційному веб-порталі судової
влади України.
Як передбачено Законом України «Про доступ до судових рішень» його метою є забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства.
Постановою КМУ № 740 від 25.05.2006 року затверджений Порядок ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, обов'язок ведення якого покладено на Державну судову адміністрацію України.
Відповідно до положень вищезазначеної Постанови КМУ передбачено два порядки доступу до судових рішень, що містяться у Реєстрі:
а) загальний доступ до судових рішень - режим доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, який передбачає можливість одержання, використання, поширення і зберігання інформації, що міститься у Реєстрі, з урахуванням вимог щодо нерозголошення в текстах судових рішень, відкритих для загального доступу, відомостей, що дають можливість ідентифікувати фізичну особу, та відомостей, для забезпечення нерозголошення яких прийнято рішення про розгляд справи в закритому судовому засіданні;
б) повний доступ до судових рішень - режим доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, який передбачає можливість одержання, використання і зберігання інформаційних ресурсів, що містяться у Реєстрі, зокрема відомостей, що не можуть бути розголошені в текстах судових рішень, відкритих для загального доступу.
Право на загальний доступ до судових рішень має кожна фізична або юридична особа без обмежень. Повний доступ до судових рішень мають судді, а також працівники апарату судів. Державної судової адміністрації та інформаційно-технічного адміністратора Реєстру у разі надання їм на один рікдозволу на такий доступ з урахуванням службових обов'язків і здійснюється шляхом автентифікації користувача.
З 1 січня 2007 року згідно ст. 11 Закону України «Про доступ до судових рішень» та на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.06 № 740 Про затвердження порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства, судами області було розпочато наповнення Єдиного державного реєстру судових рішень (далі ЄДРСР).
Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
До ЄДРСР вносяться судові рішення Верховного Суду України, вищих спеціалізованих, апеляційних та місцевих судів - вироки, рішення, постанови, накази, ухвали, окремі ухвали (постанови) суду, що ухвалені (постановлені) судами у кримінальних, цивільних, господарських справах, у справах адміністративної юрисдикції та у справах про адміністративні правопорушення.
Судові  рішення,  внесені  до  Реєстру,  є  відкритими для безоплатного  цілодобового  доступу  на   офіційному   веб-порталі судової влади України.  Для  реалізації права доступу до судових рішень,  внесених  до Реєстру,  користувачу надаються можливості  пошуку,  перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин. Будь-які  обмеження  права вільного користування офіційним веб-порталом судової влади України не допускаються, крім випадків, визначених Законом  «Про доступ до судових рішень».
          13.06.2006 №59 наказом ДСА України затверджено Кодифікатор відомостей, що не можуть бути розголошені в текстах судових рішень, відкритих для загального доступу через офіційний веб-портал судової влади України в Інтернет.
Територіальним управлінням державної судової адміністрації в Волинській області, у межах своєї компетенції, з метою покращення стану скерування місцевими судами області судових рішень до ЄДРСР постійно вживається ряд заходів: надається методична та інформаційна допомога щодо налагодження своєчасного та повного скерування загальними місцевими судами області копій судових рішень на адресу інформаційно-технічного адміністратора; скеровуються реєстри документів – підписні листи для виготовлення електронних цифрових підписів підписувачам, за допомогою яких підписуються рішення для відправки до Реєстру.
Питання наповнення ЄДРСР перебуває на контролі у секторі організації роботи з ведення судової статистики, судового діловодства та архіву судів,  організації служби судових розпорядників.
Спеціалістами сектору постійно надаються роз’яснення працівникам судів щодо строків направлення рішень, у разі внесення змін до нормативно-правових актів чинного законодавства, скеровуються повідомлення про такі зміни та щоквартально узагальнюється інформація, що надсилається місцевими судами області про вжиті ними заходи щодо наповнення ЄДРСР на виконання пункту 3.3. постанови колегії теруправління № 3/11 від 09.12.08. Показники вказаних інформацій за півріччя і рік звіряються із показниками відомчих звітів та за результатами звірки скеровуються листи головам судів з проханням вжити додаткових заходів в частині повноти наповнення Реєстру.
Стан наповнення ЄДРСР постійно обговорюється із головами місцевих загальних судів на нарадах, семінарах та конференціях, які проводяться ТУ ДСА в Волинській області.
За період, що аналізується, усіма місцевими загальними судами області копії судових рішень скеровувалися виключно в електронному вигляді за допомогою КП «Документообіг загальних судів».
Із узагальненої інформації за І півріччя 2011 року, вбачається покращення стану   наповнення ЄДРСР у звітному періоді, в порівнянні  із показниками І півріччя 2010 року.
Протягом даного звітного періоду усього скеровано 64919 копій судових рішень, що становить 87,6 % від кількості розглянутих справ та матеріалів (74142), це на 1,8% більше, ніж питома вага наповнення Реєстру за І півріччя 2010 року (85,8%).Найнижчі показники наповнення Реєстру у Луцькому міськрайонному – 57,5%,  Шацькому районному – 87,2% судах  (див. таблиця, що додається).  
В усіх інших судах питома вага скерованих судових рішень по відношенню до кількості розглянутих справ вища 90 %.
Варто зауважити, що наповнення Реєстру Турійським районним судом становить – 95,2%, Старовижівським районним – 95,8%,Маневицьким районним – 96,8%,Любешівським районним – 97,2%, Нововолинським міським судом – 98,9%,Володимир-Волинським міським судом – 99,6%, а Горохівським, Іваничівським, Ківерцівським, Локачинським, Ратнівським та Рожищенським районними судами – 100%.
Поряд з тим, Горохівський, Локачинський та Старовижівський районні суди, окрім судових рішень скеровують до ЄДРСР й інші копії процесуальних документів (ухвали про відкриття провадження у справі, окремі ухвали та постанови, постанови про призначення експертизи, про примусовий привід свідків та ін.).
Згідно п. 13 Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (надалі  Порядку),   затвердженого  постановою   Кабінету   Міністрів   України  від 25 травня 2006р. N740 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 січня 2011р. N 9), електронні копії судових рішень надсилаються відповідальною особою апарату суду не пізніше дня, що настає після ухвалення (постановлення) судового рішення.
Із поданої інформації вбачається, що більшістю судами області рішення скеровуються до ЄДРСР щоденно, по мірі надання проектам судових рішень статусу «оригінал».
Поряд з тим, мають місце незначні порушення строків направлення рішень у зв’язку з великим навантаженням та недостатньою кількістю комп’ютерної техніки (Володимир-Волинський та Нововолинський міські суди), у зв’язку з відсутністю належного укомплектування комп’ютерної техніки (Локачинський, Любешівський районні суди), значним навантаженням на суддів та їх помічників (Горохівський, Іваничівський, Камінь-Каширський, Ківерцівський, Маневицький, Ратнівський районні та Ковельський і Луцький міськрайонні суди), технічними несправностями КП «ДЗС» (Ківерцівський, Шацький районні суди), відсутністю у окремих суддів вміння та навичок роботи з КП «ДЗС» (Любомльський районний суд).
Основними причинами низьких показників скерованих копій судових рішень на адресу інформаційно-технічного адміністратора Реєстру та порушень строків скерування вказаних рішень у Луцькому міськрайонному суді є те, що наповнення Реєстру копіями судових рішень за допомогою КП «ДЗС» вказаним судом розпочато лише із 22.02.2011. На початку 2011 року рішенням зборів суддів Луцького міськрайонного суду було вирішено не розпочинати роботу у зазначеній програмі, оскільки її функції були недосконалими.
Однак,  слід  відмітити, що  Луцьким   міськрайонним    судом   протягом І півріччя 2011 року надіслано до інформаційно-технічного адміністратора Реєстру – 9521 копію судового рішення, що становить майже 1/6 частину від загальної кількості судових рішень, скерованих усіма судами області.
Відповідно пункту 16 Порядку, контроль за надсиланням судами електронних копій судових рішень адміністраторові Реєстру має здійснювати голова відповідного суду або особа, що тимчасово виконує його обов'язки та несе персональну відповідальність, встановлену законодавством.
Контроль за повнотою та своєчасністю направлення копій рішень у місцевих загальних судах області здійснюють як голови відповідних судів (Володимир-Волинський міський, Горохівський, Іваничівський, Ківерцівський районні, Луцький та Ковельський міськрайонні, Любешівський, Любомльський, Маневицький, Рожищенський, Старовижівський, Турійський районні суди), в. о голів ( Ратнівський районний суд), так і їх заступники (Камінь-Каширський районний суд).
Наказом ДСА України від 02.10.2008 № 89 було затверджено Інструкцію про порядок взаємодії відповідальної особи апарату суду та інформаційно-технічного адміністратора Реєстру при зборі, обробці та надсиланні копій судових рішень в електронному вигляді для внесення до ЄДРСР. Окрім того, на виконання підпункту 2.2. пункту 2 постанови колегії територіального управління   № 1/7  від  09.12.2009,  місцевими  загальними  судами  області  з  1 січня 2010 року велися Журнал обліку скерованих рішень інформаційно-технічному адміністратору Реєстру та Журнал передачі копій судових рішень для відправки до ЄДРСР.
21.12.2010 за №89 було винесено наказ ДСА України «Про втрату чинності наказу ДСА України від 02.10.2008 №89». У зв’язку із впровадженням із 1 січня 2011 року у місцевих загальних судах КП «ДЗС» та у зв’язку із втратою актуальності, ТУ ДСА в Волинській області було знято з контролю підпункт 2.2. пункт 2 постанови колегії територіального управління № 1/7 від 09.12.2009 щодо ведення Журналу обліку скерованих рішень інформаційно-технічному адміністратору Реєстру та Журналу передачі копій судових рішень для відправки до ЄДРСР.
Однак, з метою здійснення контролю, працівниками апарату Нововолинського міського та Рожищенського районного судів ведеться журнал обліку надіслання судових рішень до Реєстру. Окрім того, керівниками апаратів та головами судів щоквартально проводять звірки щодо кількості скерованих рішень до реєстру із показниками обліково-статистичних карток, про що складаються відповідні акти.
Варто зауважити, що головами Володимир-Волинського міського, Горохівського, Любешівського районних судів стан наповнення ЄДРСР обговорюється на оперативних нарадах.
За результатами проведеного аналізу, можна зробити висновок про належну організацію роботи місцевими загальними судами області стану наповнення ЄДРСР.
У зв’язку з вищевикладеним, рекомендуємо головам, в. о. голів місцевих загальних судів області надалі продовжувати започатковані заходи контролю,  посилити особистий контроль за підготовкою та скеруванням копій судових рішень до ЄДРСР.
 
 
Додаток: таблиця на 6 арк. в 1 прим.
 
 
Сектор організації роботи з ведення
судової статистики, судового діловодства та
архіву судів, організації служби судових
розпорядників ТУ ДСА в Волинській області                                             
 
 
Вознюк 770 160