flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз стану наповнення ЄДРСР

Аналіз
стану наповнення районними, міськими, міськрайонними судами
Волинської області Єдиного державного реєстру судових рішень
за І квартал 2011 року
 
 
Єдиний державний реєстр судових рішень (далі ЄДРСР) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Відповідно до ст. 2 Закону України  «Про доступ до судових рішень» - кожен має право на доступ до судових рішень у порядку,
визначеному цим Законом. Реалізація даного права забезпечується шляхом оприлюднення судових рішень на офіційному веб-порталі судової
влади України.
На виконання вимог ст. 11 Закону України «Про доступ до судових рішень» та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.06 № 740 «Про затвердження порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень», з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства, місцевими загальними судами області з січня 2007 року розпочато наповнення Єдиного державного реєстру судових рішень.
До ЄДРСР вносяться судові рішення місцевих судів - вироки, рішення, постанови, накази, ухвали, окремі ухвали (постанови) суду, що ухвалені (постановлені) судами у кримінальних, цивільних, господарських справах, у справах адміністративної юрисдикції та у справах про адміністративні правопорушення.
Судові рішення, внесені до Реєстру, відкриті для безкоштовного цілодобового доступу, за виключенням тих даних, які не можуть бути оприлюдненні, згідно затвердженого наказом ДСА України від 13.06.2006 №59 Кодифікатора відомостей, що не можуть бути розголошені у текстах судових рішень, відкритих для загального доступу через офіційний веб-портал судової влади України в Інтернет.
На виконання усіх вищевказаних нормативно-правових актів, територіальним управлінням державної судової адміністрації в Волинській області, у межах своєї компетенції, постійно вживається ряд заходів. З метою покращення стану скерування місцевими судами області судових рішень до ЄДРСР, надається інформаційно-методична допомога щодо налагодження своєчасного та повного скерування загальними місцевими судами області копій судових рішень на адресу інформаційно-технічного адміністратора; судді своєчасно забезпечуються ключами електронного цифрового підпису, за допомогою яких підписуються рішення для автоматичної відправки до Реєстру, контролюється стан наповнення Реєстру, щоквартально аналізуються причини порушень строків направлення рішень і вживаються заходи щодо їх усунення.
З метою забезпечення оперативного та своєчасного наповнення
бази даних Єдиного державного реєстру судових рішень головами судів області також на належному рівні здійснюється виконання вимог Закону України «Про доступ до судових рішень».
На виконання пункту 10 Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (надалі Порядку), затвердженого постановою Кабінету   Міністрів України від 25 травня 2006р. N740 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 січня 2011р. N 9), головами судів визначені відповідальні особи за збір та скерування судових рішень до Реєстру, однак, у зв’язку із переходом з 1 січня 2011 року до електронного документообігу у частині наповнення Реєстру, дана норма втратила актуальність, але по даному питанню відповідні зміни до Порядку не внесені законодавцем.
Крім того, з 01.01.11, згідно наказу ДСА України від 21.12.2010 за № 199, втратила чинність Інструкція про порядок взаємодії відповідальної особи апарату місцевого загального суду та інформаційно-технічного адміністратора Єдиного державного реєстру судових рішень при зборі, обробці та надсиланні копій судових рішень в електронному вигляді для внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень.
На виконання підпункту 2.2. пункту 2 постанови колегії територіального управління № 1/7 від 09.12.2009, місцевими загальними судами області з 1 січня 2010 року велися Журнал обліку скерованих рішень інформаційно-технічному адміністратору Реєстру та Журнал передачі копій судових рішень для відправки до ЄДРСР. Оскільки на початку цього року місцевими судами області рішення скеровувалися як за допомогою програми «Паром», так і за допомогою програми «Репліка» КП «ДЗС», з 1 квітня 2011 року теруправлінням було знято контроль щодо ведення обліку у вказаних вище Журналах, у зв’язку із втратою актуальності та прийняттям низки змін до чинного законодавства, яке регулює питання наповнення ЄДРСР.
Питання стану наповнення ЄДРСР перебуває на постійному контролі у територіальному управлінні в секторі організації роботи з ведення судової статистики, судового діловодства та архіву судів,  організації служби судових розпорядників.
Спеціалістами сектору щоквартально узагальнюється інформація, що скеровується місцевими судами області про вжиті ними заходи в частині наповнення ЄДРСР на виконання пункту 3.3. постанови колегії теруправління №3/11 від 09.12.08. Зведені показники наповнення за звітні періоди - півріччя і рік, звіряються із показниками відомчих звітів, за результатами проведених звірок, у разі виявлення порушень, скеровуються відповідні листи головам судів.
Станом на 1 квітня 2011 року усіма місцевими загальними судами області копії судових рішень скеровувалися виключно в електронному вигляді за допомогою КП «Документообіг загальних судів».
Із узагальненої інформації за перший квартал 2011 року, вбачається погіршення стану   наповнення ЄДРСР у звітному періоді, у порівнянні  із показниками першого кварталу 2010 року.
Протягом звітного періоду, що аналізується. усього скеровано 28252 копії судових рішень, що становить 79,8 % від кількості розглянутих справ та матеріалів (35412), це на 8,2% менше, ніж питома вага наповнення Реєстру за перший квартал 2010 року (88%).
Найнижчі показники наповнення Реєстру спостерігаються у Луцькому міськрайонному – 33,9%, Шацькому – 64,6%, Любомльському – 67,7%, Горохівському – 70,5% районних судах  (див. таблиця, що додається).  
В усіх інших судах питома вага скерованих судових рішень по відношенню до кількості розглянутих справ вища 90 %.
Варто зауважити, що наповнення Реєстру Нововолинським міським судом становить – 98,3 %, Любешівським районним судом - 98,9%,  Камінь-Каширським районним судом – 99,01%, Ківерцівським районним судом – 99,1%, а Іваничівським та Рожищенським районними судами – 100%.
Поряд з тим, у даному звітному періоді Горохівський і Локачинський районні суди, окрім судових рішень щодо результатів розгляду справи, скеровували до ЄДРСР й інші копії процесуальних документів (ухвали про відкриття провадження у справі, окремі ухвали та постанови, постанови про призначення експертизи, про примусовий привід свідків та ін.).
Відповідно до п. 13 Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, електронні копії судових рішень надсилаються відповідальною особою апарату суду не пізніше дня, що настає після ухвалення (постановлення) судового рішення.
Із поданої інформації вбачається, що усіма судами області рішення скеровуються до ЄДРСР щоденно, по мірі надання проектам судових рішень статусу «оригінал» та підписання суддями рішень електронними цифровими підписами.
Разом з тим, протягом звітного періоду мали місцев незначні порушення строків направлення рішень у зв’язку з великим навантаженням та недостатньою кількістю комп’ютерної техніки (Володимир-Волинський та Нововолинський міські суди), у зв’язку з відсутністю належного укомплектування комп’ютерної техніки (Локачинський, Любешівський районні суди), значним навантаженням на суддів та їх помічників (Горохівський, Іваничівський, Камінь-Каширський, Ківерцівський, Маневицький, Ратнівський районні та Ковельський і Луцький міськрайонні суди), технічними несправностями КП «ДЗС» (Ківерцівський, Шацький районні суди), відсутністю у окремих суддів вміння та навичок роботи з КП «ДЗС» (Любомльський районний суд).
Основною причиною низького показника наповнення Луцьким міськрайонним судом Реєстру – 33,9% та порушення строків скерування електронних копій судових рішень є несвоєчасний початок роботи в частині наповнення бази даних програми «Документообіг загальних судів», оскільки судом згідно рішення зборів суддів, у зв’язку із некоректною роботою програми «Документообіг загальних судів», до 18 лютого цього року не проводилися роботи по внесенню даних до неї, у зв’язку з чим не скеровувалися до Реєстру копії судових рішень за допомогою програми «Репліка» КП «ДЗС». Направлення рішень розпочато лише із 22.02.2011.
Слід   відмітити, що Ковельським   міськрайонним   судом  Волинської області протягом І кварталу 2011 року надіслано до інформаційно-технічного адміністратора Реєстру – 4348 копій судових рішень, що становить майже 1/6 частину від загальної кількості судових рішень, скерованих усіма судами області.
Згідно пункту 16 Порядку, контроль за надсиланням судами електронних копій судових рішень адміністраторові Реєстру має здійснювати голова відповідного суду або особа, що тимчасово виконує його обов'язки та несе персональну відповідальність, встановлену законодавством.
Із наданої судами інформації вбачається, що контроль за повнотою та своєчасністю направлення копій рішень у місцевих загальних судах області здійснюють як голови відповідних судів (Луцький та Ковельський міськрайонні, Володимир-Волинський міський, Горохівський, Іваничівський, Ківерцівський районні, Любешівський, Любомльський, Маневицький, Старовижівський, Турійський, Шацький районні суди), в. о голів (Ратнівський та Рожищенський районні суди), заступник голови Камінь-Каширського районного суду, так і керівники апаратів Локачинського районного та Нововолинського міського судів області. Контроль здійснюється шляхом проведення щоквартальних звірок щодо кількості скерованих рішень до Реєстру із показниками обліково-статистичних карток, про що складаються відповідні акти.
Крім того, головами Володимир-Волинського міського, Горохівського, Любешівського районних судів стан наповнення ЄДРСР постійно обговорюється на оперативних нарадах.
За результатами проведеного аналізу, можна стверджувати вцілому про задовільний стан наповнення Єдиного державного реєстру судових рішень у першому кварталі 2011 року.
У зв’язку з вищевикладеним, враховуючи те, що питання наповнення ЄДРСР перебуває на постійному контролі Ради суддів України та Державної судової адміністрації України, рекомендуємо:
- головам, в. о. голів місцевих загальних судів області посилити заходи контролю в частині своєчасного та повного наповнення ЄДРСР;
- керівникам апаратів вживати дієвих заходів щодо належного функціонування автоматизованої системи документообігу – комп’ютерної програми «Документообіг загальних судів»; повного наповнення бази даних вказаної системи; своєчасного виготовлення суддям ключів електронного цифрового підпису або внесення змін до згенерованих ключів ЕЦП, у разі необхідності; продовжити в подальшому проведення щоквартальних звірок щодо кількості скерованих рішень до Реєстру із показниками обліково-статистичних карток, про що складати відповідні акти.
 
 
Додаток: таблиця на 7 арк. в 1 прим.
 
 
Завідувач сектору організації
роботи з ведення судової статистики,
судового діловодства та архіву судів,
організації служби судових розпорядників                                              Павлюк О.О.